Któż nie pamięta z dzieciństwa tego kultowego w wielu domach deseru? Ba! – w moich wspomnieniach, ryż na mleku zapiekany z jabłkami, funkcjonuje wręcz jako jeden z bardziej lubianych przeze mnie obiadów ze szkolnej stołówki! Zaraz po makaronie z twarogiem, ale przed śmietanową potrawką z kurczaka. W domu natomiast ryż z jabłkami mama zapiekała w absolutnie skandalicznej ilości 30% śmietany kremówki, a brytfannę smarowała grubą warstwą prawdziwego masła! Było to przepyszne dnie, które wyskrobywaliśmy z brytfanki do ostatniej łyżeczki, ale miało miliony kalorii! Dziś już aż tyle nie biegam, nie skaczę i nie wspinam się po drzewach, by móc pozwolić sobie na tą bombę kalorii bez konsekwencji. 😉
Takie to jednak dobre i błogie wspomnienia przywiodły mnie do zrobienia z okazji Dnia Dziecka wegańskiego ryżu na mleku z rabarbarem i jabłkami, ale w nieco zaskakującej formie, która okazała się strzałem w dziesiątkę! Tak przygotowane danie może być nie tylko wyjątkowym śniadaniem dla całej rodziny (można je nawet przygotować dzień wcześniej, a rano podzielić na porcje, odgrzać w piekarniku i zachwycić wszystkich), ale też świetnym, sentymentalnym deserem dla znajomych, którzy pamiętają ten smakołyk z dzieciństwa.
Wykonanie jest proste, większość składników mamy w domach, a piękny rabarbar już pręży się na każdym targowisku! Szkoda byłoby nie skorzystać! 😉
SKŁADNIKI:
na ok. 6 dużych porcji
RYŻ:
- 250g suchego ryżu
- 550ml mleka kokosowego (bardzo polecam wybrać tłuste mleko, takie ok. 12–17%)
- 2 łyżeczki cukru/ksylitolu/erytrolu
- 1 łyżeczka cukru z wanilią (lub odrobina ekstraktu waniliowego, czy też nieco ziarenek wanilii)
RABARBAR:
- 300g rabarbaru obranego i oczyszczonego
- 2 łyżeczki cukru/ksylitolu/erytrolu
JABŁKA:
- 2 słodkie, twarde jabłka
- odrobina soku z cytryny
- duża szczypta cynamonu
- duża szczypta kardamonu
SOS:
- 150ml tłustego mleka kokosowego (bardzo polecam wybrać mleko ok. 12–17%)
- 1 łyżeczka cukru kokosowego (LUB po prostu zwykłego cukru/erytrolu/ksylitolu)
- 2 łyżeczki kaszy manny
DODATKI:
- drobny cukier/cukier puder
- pokruszone liofilizowane maliny
- uprażone na suchej patelni płatki migdałów
- listki mięty
PRZYGOTOWANIE:
- RYŻ: Mleko z cukrem oraz z cukrem waniliowym zagotowujemy, zmniejszamy moc palnika i wrzucamy do mleka ryż. Nie trzeba go płukać wcześniej, tym razem potrzebujemy ryżu lepkiego. Gotujemy ryż pod przykryciem na niewielkiej mocy palnika, mieszamy dość często – ryż prawdopodobnie będzie nieco przywierał do dna. Gotujemy ryż do momentu aż wchłonie mleko i stanie się lepką, gęstą masą. Następnie zdejmujemy garnuszek z palnika i pozostawiamy gorący ryż pod przykryciem na 15-20 minut. Warto nawet okryć garnuszek ręcznikiem.
- RABARBAR kroimy w drobne kawałki, wrzucamy do garnuszka, zasypujemy cukrem i pozostawiamy na 20-30 minut. W tym czasie rabarbar puści nieco soku. Następnie włączamy małą moc palnika i dusimy rabarbar (mieszając w trakcie) tak długo aż się rozpadnie do konsystencji gęstego dżemu. Rabarbar przygotowany w ten sposób będzie kwaśny i takiego smaku oczekiwałam. Jeśli chcielibyście dosłodzić rabarbar, to po prostu dodajcie więcej cukru.
- JABŁKA obieramy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy jabłka w cienkie plasterki. Wrzucamy kawałeczki jabłek do miski, dodajemy przyprawy i odrobinę soku z cytryny. Mieszamy delikatnie, by nie połamać plasterków.
- Piekarnik rozgrzewamy do 180C w funkcji termoobieg. Formę do zapiekania smarujemy olejem kokosowym. Jeśli używamy tortownicy, to wykładamy spód papierem do pieczenia i smarujemy tłuszczem spód oraz ścianki. Przekładamy ryż do formy/tortownicy, wylepiamy nim spód, ale też boki tak, by powstały ranty. Porządnie dociskamy masę ryżową, a na koniec nakłuwamy widelcem spód w kilkunastu miejscach. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 10-15minut.
- Po tym czasie wyjmujemy podpieczony spód, wykładamy na niego rabarbar, a na rabarbar jabłka.
- Wszystkie składniki na SOS mieszamy dokładnie i wylewamy równomiernie, małym strumyczkiem na jabłka. Tak przygotowane danie wkładamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy przez ok. 45 minut w 180C, funkcja góra-dół.
- Po upieczeniu dekorujemy danie odrobiną drobnego cukru lub cukru pudru, okruchami malin liofilizowanych, uprażonymi płatkami migdałów i listkami mięty. Wszystkie dodatki (poza miętą) będą przyjemnie chrupiącą posypką.
UWAGA: Upieczony ryż z owocami uda nam się pokroić na zwarte kawałeczki jeśli pozwolimy mu ostygnąć do momentu, gdy będzie jeszcze ciepły, ale już nie gorący. Możemy też odpiekać to danie w piekarniku już podzielone na porcje. Podgrzewamy ryż w temperaturze ok. 130C – wtedy zwarte porcje mogą być też podane jako gorące danie.
Podobał Ci się ten wpis?
Kliknij aby dodać ocenę!
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!
Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!
Pomóż mi poprawić tą stronę!
Napisz mi co było nie tak