W mojej kuchni jest kilka takich przepisów, które zaskakują mięsożerców, bo bardzo trudno rozpoznać, że to wegańska (a nie tradycyjna!) wersja znanego dania. Dodatkowo, ostatecznie okazywało się zwykle, że to danie w wersji bezmięsnej jest zdecydowanie lepsze niż w tradycyjnej. Smalec wegański wywoływał zachwyt gdziekolwiek się pojawiał…
A bywał i na wyprawie w góry (wśród wielbicieli mięsa), i na stole mojego taty (który uwielbia i sam przygotowuje tradycyjny smalec ze skwarkami), i nawet podczas przedświątecznego przyjęcia dla przyjaciół (gdzie okazał się najszybciej znikająca przekąską!).
Podobny przepis ukazał się już w moim świątecznym ebooku z „jadalnymi prezentami”, które możemy przygotować we własnej kuchni. Podobny, ale nie ten sam. Ten został udoskonalony w ostatnim czasie i przekazuję Wam dziś jego lepszą wersję!
Oto smalec wegański, a więc moja propozycja dla prawdziwych wielbicieli mięsnych smaków.
Składniki na smalec wegański:
- 300g niemięsa mielonego Beyond Meat
- 2 spore cebule
- 4 ząbki czosnku
- 1 puszka białej fasoli
- 2 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- 5 łyżek oleju rzepakowego do smażenia + 8-10 łyżek tego samego oleju rzepakowego do późniejszego wmieszania
- 8-10 łyżek oleju kokosowego rafinowanego (bezzapachowego)
- sól, do smaku (ok. 1-2 łyżeczki)
- 1 łyżeczka papryki wędzonej
- ½ łyżeczki ostrego chili
- 2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 4 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu
Przygotowanie:
- Fasolę odsączamy, bardzo dokładnie płuczemy i zostawiamy w sicie, by jak najdokładniej odciekła z niej woda. Następnie rozdrabniamy ją widelcem lub malakserem na drobne, nieregularne grudki.
- Rozgrzewamy 5 łyżek oleju do smażenia i smażymy na nim drobno posiekaną cebulkę z liśćmi laurowymi, ziarnami ziela angielskiego i ziarnami pieprzu. Cebula powinna się zrumienić. Kiedy cebulka będzie rumiana, dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę i mieszając często, nadal smażymy, by i czosnek stał się rumiany.
- Następnie dodajemy na patelnię niemięso. Rozdrabniamy je na drobne grudki i smażymy kilkanaście minut. Gdy mięso nie będzie już surowe, ale nadal jeszcze będzie wilgotne i soczyste, dodajemy wszystkie przyprawy, mieszamy, zmniejszamy moc palnika i mieszając od czasu do czasu, zesmażamy niemięso na skwarki.
Kawałki niemięsa powinny stać się ciemne, wyprażone, może trochę przypieczone, ostre i słone. Nie muszą być twarde i suche, doprowadzamy je do takiej formy, w jakiej chcemy mieć je później w smalcu.
- Gdy uznamy, że niemięso jest już gotowe, wyjmujemy liście laurowe. Możemy też wyjąć ziarna ziela angielskiego i pieprzu, ale ja akurat tego nie robię, ponieważ zupełnie mi one nie przeszkadzają.
- Dodajemy fasolę do patelni, mieszamy wszystkie składniki dokładnie i podsmażamy jeszcze ok. 5 minut. Wyłączamy palnik pod patelnią.
- Do składników znajdujących się na patelni, dodajemy olej kokosowy oraz dodatkowe 8-10 łyżek oleju rzepakowego. Całość dokładnie mieszamy aż do momentu gdy znikną kawałeczki oleju kokosowego w stanie stałym. Cały tłuszcz powinien być płynny.
- Przekładamy smalec do słoiczków. Komponujemy słoiczki tak, by najpierw ¾ każdego słoiczka uzupełnić niemięsem z przyprawami, a później pozostałym w misce tłuszczem zalać wierzch.
- Smalec wegański powinien stężeć w ciągu kilku godzin w lodówce i w lodówce właśnie polecam go przechowywać. Natomiast ok. 30 minut przed podaniem, dobrze jest wyjąć słoiczek na blat – wtedy smalec mięknie i dobrze się rozsmarowuje.
Obserwuj EasyVege na:
Podobał Ci się ten wpis?
Kliknij aby dodać ocenę!
Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0
Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!
Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!
Pomóż mi poprawić tą stronę!
Napisz mi co było nie tak
Napisz mi proszę czym zastąpić to niemięso?
Jeśli chcesz zamienić niemięso marki Beyond innym niemięsem mielonym, to oczywiście jak najbardziej możesz! Jeśli natomiast chcesz zupełnie zrezygnować z tego składnika, to możesz użyć w zamian rozdrobnionej fasoli lub tofu, natomiast wtedy smak i konsystencja nie będą tak wierną kopią tradycyjnego smalcu ze skwarkami 😉