Wegańskie ciasto bez pieczenia – niezbyt wymagające w przygotowywaniu, ale za to pyszne i nawet można je uznać za całkiem zdrowy deser!
Przez ostatnie dni cała Polska tonie w fali sierpniowych upałów. Nadchodzi jednak kolejny wakacyjny weekend, który aż się prosi o świętowanie! Będzie więc wegańskie ciasto, ale tym razem na zimno, bez pieczenia. Czy nie o takie desery wszystkim nam chodzi, gdy żar leje się z nieba? Sprawcie więc sobie weekendową przyjemność tym całkiem zdrowym, wegańskim deserem bogatym w antyoksydanty!
PS. Chcecie wymienić jagody na borówki, maliny, porzeczki? – śmiało! Pamiętajcie tylko, że im kwaśniejsze owoce, tym więcej agaru należy dodać, by uzyskać zwartą konsystencję.
SKŁADNIKI:
SŁODKI SPÓD:
- 200g wegańskich herbatników
- 100g dobrego masła wegańskiego LUB oleju kokosowego
DELIKATNY, JAGODOWO-WANILIOWY KREM:
- 120g jagód (świeżych lub mrożonych)
- 150g suchej kaszy jaglanej
- 500ml mleka kokosowego (takiego z kartonu, do kawy)
- ziarna z 2-3cm laski wanilii
- 200g tłustej śmietanki kokosowej
- agar (ilość zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, ja użyłam 2 łyżeczek agaru)
- cukier/ksylitol/erytrytol, do smaku (ten krem powinien być jedynie delikatnie słodki)
- ewentualnie: dodatkowe 1-2 łyżki śmietanki kokosowej do dodania podczas blendowania kaszy
KWAŚNA, JAGODOWO-MIĘTOWA POLEWA:
- 200g jagód (świeżych lub mrożonych)
- 1-2 łyżki śmietanki kokosowej
- sok wyciśnięty z 1 cytryny
- kilka/kilkanaście listków świeżej mięty
- 2 łyżeczki cukru/ksylitolu/erytrytolu
- 2 łyżeczki agaru
WEGAŃSKIE CIASTO BEZ PIECZENIA - PRZYGOTOWANIE:
- SPÓD: Herbatniki wrzucamy do kielicha blendera i rozdrabniamy na dużych obrotach do momentu aż powstanie konsystencja sypkiego piachu. Masło roztapiamy i wlewamy do herbatników. Znów blendujemy przez chwilę do momentu aż uzyskamy konsystencję mokrego piasku. Wysypujemy mieszankę herbatników i tłuszczu do tortownicy (wyścielonej papierem do pieczenia), a następnie wylepiamy dno tak, by powstał równy, zwarty spód. Tak przygotowaną tortownicę wstawiamy do lodówki na minimum 1 godzinę.
- SŁODKI KREM: Kaszę jaglaną płuczemy dokładnie, kilkukrotnie pod bieżącą zimną i gorącą wodą. W garnku o grubym dnie zagotowujemy mleko kokosowe wraz z ziarnami wanilii i z cukrem. Gdy mleko zawrze, wrzucamy do garnuszka wypłukana kaszę. Mieszamy, przykrywamy pokrywką i gotujemy kaszę na małej mocy palnika do momentu aż zupełnie zmięknie i wchłonie płyn. Wtedy zdejmujemy garnuszek z palnika, przykrywamy pokrywkę ręcznikiem i pozostawiamy jeszcze na 15-20 minut.
- W tym czasie blendujemy dokładnie jagody ze śmietanką kokosową, dodajemy do tej mieszanki agar, mieszamy dokładnie i pozostawiamy na 5-10 minut. Warto przemieszać jeszcze jagody w trakcie, by upewnić się, że na pewno nie pozostała żadna grudka agaru. Po tym czasie przelewamy jagodowy płyn do garnuszka i podgrzewamy aż do zagotowania, mieszając od czasu do czasu. Gotujemy przez 2-3 minuty.
- Gorącą kaszę jaglaną (która odpoczęła już przykryta ręcznikiem) blendujemy dokładnie i cierpliwie na gładki krem. Warto naprawdę dokładnie zblendować kaszę nawet jeśli blender będzie potrzebował przerwy i powrotu do blendowania po chwili.
W trakcie rozdrabniania kaszy możecie dodać jeszcze trochę śmietanki kokosowej (1-2 łyżki), by łatwiej uzyskać kremową konsystencję.
- Do kremu z kaszy jaglanej wlewamy wciąż mocno ciepłe jagody z agarem. Mieszamy dokładnie łyżką aż do uzyskania jednolitego koloru i gładkiej konsystencji.
- Studzimy jagodowy krem (często mieszając) do momentu aż stanie się jedynie lekko ciepły. Wtedy wylewamy go na schłodzony spód i wstawiamy tortownicę znów do lodówki na minimum 1 godzinę.
- KWAŚNA POLEWA: Jagody, cukier, śmietankę kokosową, miętę i sok z cytryny blendujemy dokładnie na gładką masę. Dodajemy agar, dokładnie mieszamy i pozostawiamy na 5-10 minut. Warto przemieszać jeszcze jagody w trakcie, by upewnić się, że na pewno nie pozostała żadna grudka agaru. Po tym czasie przelewamy jagodowy płyn do garnuszka i podgrzewamy aż do zagotowania, mieszając od czasu do czasu. Gotujemy przez 2-3 minuty. Sprawdzamy smak polewy – powinna być wyraźnie kwaśna i orzeźwiająca, ale smaczna. Jeśli jest zbyt kwaśna, warto dodać więcej cukru. Studzimy polewę do momentu aż stanie się jedynie lekko ciepła i wylewamy ją na schłodzony krem.
- Odstawiamy tortownicę do lodówki na kilka godzin, by ciasto porządnie stężało. Podajemy wegańskie ciasto jagodowe udekorowane miętowymi listkami.
Newsletter
Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!
Letnie desery
Podobał Ci się ten wpis?
Kliknij aby dodać ocenę!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3
Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!
Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!
Pomóż mi poprawić tą stronę!
Napisz mi co było nie tak