//

Domowy kebab wegański – nie wierzę, że to piszę… ;)

5
(5)
Wegański kebab EasyVege

Czegoś takiego jeszcze nie było na EasyVege, ale to będzie największa kulinarna atrakcja tego lata – tak przypuszcza Krzysztof! 😉

Z dzisiejszym przepisem nie wiąże się żadna moja sentymentalna historia z dzieciństwa. Ba! – ja kebab jadłam dotychczas może 2 razy w życiu i bez ekscytacji… Kebab wegański na mieście nie skusił mnie jeszcze nigdy. Natomiast niedawno (podczas spaceru po mieście, w okolicy znanej, warszawskiej budki z kebabami) usłyszałam od mojego Narzeczonego tęskne westchnienie i wyznanie, że ten nasz wegetarianizm, to jest bardzo super, ale jednocześnie szkoda że nigdzie w Warszawie nie można zjeść naprawdę dobrego kebaba wegańskiego! Takiego, który rzeczywiście smakuje jak tradycyjny i to w najlepszym wydaniu!

Sama zapewne nie wpadłabym na taki pomysł, ale wspólnie już po chwili postanowiliśmy spróbować zrobić sobie budkę z kebabem we własnej kuchni! 😀

Pomysł był wspaniały, a realizacja na tyle udana, że teraz planujemy zorganizować letnie spotkanie z przyjaciółmi pod hasłem “kebab wegański dla wszystkich!” 😀

Zostawię Wam tu przepis na te kebaby, bo:

  1. Zaskakujące, ale to jest naprawdę dobre!
  2. Robi się to szybko i można od razu stworzyć wiele porcji, więc rzeczywiście warto podać na imprezie.
  3. Wszystkie składniki kupicie w Lidlu.

Składniki:

na ok. 6 porcji kebaba wegańskiego

  • 6 chlebków pita (bardzo polecam te z Lidla, bo mają świetny skład i są bardzo smaczne)
  • 2 opakowania Gyrosu z Dobrej Kalorii
  • 1 czerwona cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • kilka łyżek oleju do smażenia
  • ½ kapusty pekińskiej
  • ¼ kapusty czerwonej
  • 1-2 łyżki soku z cytryny
  • sól, do smaku
  • opcjonalnie: ostra papryczka chili lub przyprawa chili, do smaku
  • sos czosnkowy (mój powstał z majonezu wegańskiego, odrobiny jogurtu wegańskiego o neutralnym smaku, 2 ząbków czosnku i soli, do smaku)
  • pikantny sos (mój to Roleski Hot Chili)
  • do podania: posiekana natka pietruszki i biały sezam

Przygotowanie:

  1. Kapustę pekińską i czerwoną szatkujemy starając się, by paseczki kapusty były jak najcieńsze. Tu bardzo przyda się szatkownica (jeśli macie) lub bardzo ostry nóż i nieco cierpliwości (tak było w moim przypadku). Drobno kroimy też papryczkę chili. Pokrojone warzywa wrzucamy do dużej miski, dodajemy sok z cytryny i sól. Dłońmi ugniatamy i mieszamy jednocześnie kapustę tak, by sól i cytryna dotarła do wszędzie. Odstawiamy kapustę na ok. 15minut. Po tym czasie, ugnieciona i posolona kapusta puści nieco soku i zmięknie. Sok odlewamy lub odciskamy i smakujemy naszą surówkę. Jeśli jest taka potrzeba, to w tym momencie można ją jeszcze dosolić lub zakwasić dodatkową porcją soku z cytryny.
  2. Na patelni rozgrzewamy kilka łyżek oleju i podsmażamy cebulkę pokrojoną w drobne piórka. Gdy się zeszkli, dodajemy Gyros i smażymy na niewielkiej mocy palnika przez kilka-kilkanaście minut. W trakcie smażenia dodajemy też pokrojony drobno czosnek i mieszamy często. Przypiekamy na patelni gyros do ulubionego poziomu wysmażenia.
  3. Przygotowujemy sosy, by były na wyciągnięcie ręki.
  4. Rozgrzewamy opiekacz do panini, opiekacz do kanapek lub po prostu piekarnik. W nagrzanym urządzeniu rozgrzewamy chlebki pita. Instrukcja powinna być na opakowaniu – w moim przypadku było tak, że wkładałam cały chlebek do gorącego opiekacza na 2-3 minuty. Po tym czasie chlebek staje się miękki, można go naciąć i łatwo otworzyć tak, by uzyskać kieszonkę do faszerowania.
  5. Gorące chlebki pita smarujemy w środku sosem czosnkowym i sosem ostrym, faszerujemy surówką oraz gyrosem i posypujemy natką pietruszki oraz sezamem. Podajemy od razu LUB możemy też podgrzać je później w piekarniku (termoobieg 150C przez kilka minut).

Polecam mieć zapas serwetek, bo…kebab wegański, jak to kebab… Wszędzie pełno sosu.

*Jeśli spodobał Ci się ten przepis, to koniecznie sprawdź też jak przygotować wegański smalec nie do rozpoznania… 😉

Wegański smalec EasyVege.pl

Obserwuj EasyVege na:

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!

Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!

Pomóż mi poprawić tą stronę!

Napisz mi co było nie tak

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Previous Story

Piknikowa pasta kanapkowa z batatów, fasoli i prażonego słonecznika.

Next Story

Wegańska zupa-krem z kalafiora i zielonej cebulki.

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych przepisach, zapisz się na newsletter.