/

Wegetariańskie paszteciki z czarną soczewicą, orzechami włoskimi i miętą.

5
(3)
Wegetariańskie paszteciki z czarną fasolą, orzechami i miętą.

Wytrawne paszteciki z kruchego, drożdżowego ciasta to moja słabość, zwłaszcza, gdy mogę zjeść je jeszcze ciepłe. Uwielbiam te małe, lekko kruche i chrupiące z zewnątrz, ale miękkie i puszyste w środku wytrawne ciasteczka, które w wykonaniu mojej mamy zawsze były wypełniane farszem po brzegi. Ciasto stanowiło jedynie pyszną, cienką skorupkę. Na takie paszteciki mówiliśmy w dzieciństwie, że są „nieoszukane” 😊 – tak jak „nieoszukane” były pączki od babci, w których wielką porcję róży lub wiśni okalało cienkie, pyszne ciasto.

Paszteciki z przepisu, którym dziś się z Wami dzielę, są właśnie „nieoszukane”. Dzięki temu, że farsz jest gęsty i zimny, a ciasto bardzo plastyczne, możecie upchnąć w każdym paszteciku maksymalnie dużo farszu! Bez obaw, po upieczeniu nic się nie rozpadnie – zabierzecie je na obiad w ogrodzie, na plażę, do lasu i na piknik w parku. Są bardzo pożywne, zaskakują wyjątkowym smakiem z gruzińska nutą i ekstremalnie szybko znikają ze stołu.

Spróbujcie, na zdrowie! 😉

SKŁADNIKI:

FARSZ:

  • 200g suchej czarnej soczewicy
  • 1 duża czerwona cebula
  • 4-5 dużych ząbków czosnku
  • 2 duże garście orzechów włoskich
  • 1 limonka
  • 1 ostra papryczka peperoni
  • garść listków mięty
  • 4-5 łyżek oleju do smażenia
  • 1 łyżeczka soli
  • opcjonalnie: ostra pasta (np. Sambal Oelek), do smaku

CIASTO:

  • 500g mąki pszennej
  • 200g zimnego masła
  • 7g suchych drożdży
  • 2 jajka prosto z lodówki
  • 2-3 łyżki zimnej śmietany 18%
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka cukru

+

  • 1 jajko rozkłócone z odrobiną oleju, do posmarowania pasztecików przed pieczeniem

Kruche paszteciki z czarną soczewicą.

PRZYGOTOWANIE:

  1. NAJPIERW PRZYGOTOWUJEMY FARSZ: Soczewicę dokładnie płuczemy kilkukrotnie pod bieżącą wodą, następnie zalewamy ciepłą wodą i moczymy przez ok. 1 godzinę. Po tym czasie raz jeszcze płuczemy ziarna, zalewamy świeżą wodą i gotujemy do miękkości. Odcedzamy soczewicę i pozwalamy ziarenkom odcieknąć porządnie z wody na sicie. Jeszcze ciepłą soczewicę blendujemy delikatnie. Nie chodzi nam tym razem o uzyskanie gładkiej masy, a jedynie o rozdrobnienie ziaren. Kawałeczki soczewicy o różnej wielkości i strukturze będą atutem w tym przepisie.
  2. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę. Orzechy włoskie podprażamy na suchej patelni delikatnie do momentu aż zaczną pachnieć i będą gorące, a następnie siekamy je na desce do krojenia bardzo drobno. Limonkę myjemy, parzymy wrzątkiem, ocieramy z niej skórkę i wyciskamy sok. Papryczkę peperoni pozbawiamy gniazd nasiennych i siekamy drobno. Tak samo drobno siekamy też miętę.
  3. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i podsmażamy cebulkę do momentu aż będzie zeszklona, miękka i pachnąca. Wtedy dodajemy do cebuli papryczkę i znów smażymy kilka minut, często mieszając. Następnie dodajemy czosnek i smażmy jeszcze przez 1-2 minuty, często mieszając. Żaden ze składników na patelni nie powinien być przypalony.
  4. Do dużej miski wrzucamy soczewicę, zawartość patelni, posiekane drobno orzechy, rozdrobnione listki mięty, dodajemy sok i skórkę z limonki, sól i mieszamy całość. Jeśli chcecie, by farsz był jeszcze bardziej wyrazisty, dodajcie też ostrą pastę, do smaku. Gotowy farsz odstawiamy do lodówki.
  5. PRZYGOTOWUJEMY CIASTO: Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy drożdże, sól i cukier – mieszamy suche składniki. Masło kroimy w małe kostki, wrzucamy do mąki i rozcieramy palcami suche składniki z masłem tak, by zniknęły większe grudki. Dodajemy jajka i zagniatamy przez chwilę ciasto, które na tym etapie wciąż jeszcze nie będzie elastyczną, gładką masą. Po chwili zagniatania dodajemy śmietanę i nadal zagniatamy cierpliwie. Po kilku minutach ciasto powinno stać się gładkie, jednolite, swobodnie odchodzić od dłoni, mieć konsystencję zimnej plasteliny i z łatwością uformujecie z niego kulę. Tego ciasta nie odstawiamy do wyrastania.
  6. Kulę ciasta dzielimy na 6-8 porcji, każdą porcję Zawijanie pasztecików.rozwałkowujemy tak, by powstał prostokąt o wymiarach ok. 12cm na ok. 25cm. Pośrodku, wzdłuż dłuższego boku, układamy porcję zimnego farszu i zawijamy ciasto w rulon tak, by brzeg zawiniętego ciasta znalazł się pod spodem rulonu. Każdy taki rulon kroimy na porcje o podobnej wielkości i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
  7. Gdy wszystkie paszteciki będą już uformowane, warto posmarować je jajkiem rozkłóconym z odrobiną oleju.
  8. Do zimnego piekarnika, na środkowy ruszt, wstawiamy blaszkę z pasztecikami, ustawiamy temperaturę 180C, funkcję grzania góra-dół i pieczemy paszteciki przez ok. 30 minut. Po tym czasie powinny być delikatnie wyrośnięte i rumiane. Świetnie smakują jeszcze ciepłe, ale zimne także będą dobrą przekąską!

Kruche paszteciki w gruzińskim stylu.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!

Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!

Pomóż mi poprawić tą stronę!

Napisz mi co było nie tak

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Previous Story

Wegańskie lody czekoladowe z dwóch składników!

Next Story

Letni sos pomidorowy z klopsikami i makaronem.

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych przepisach, zapisz się na newsletter.