Idealny do porannych tostów z dżemem lub z masłem orzechowym. Świetny do kanapek na ciepło z opiekacza. Doskonały jako baza domowych zapiekanek z piekarnika. Wegański chleb tostowy to jest tej zimy mój ulubiony comfortfood.
Ten przepis jest tak prosty, że zapewne większość składników macie w domu i właściwie nie wymaga żadnych umiejętności kulinarnych. Jedynie trochę cierpliwości. Po co jednak piec domowy chleb tostowy skoro w każdym sklepie możemy kupić paczkę takiego chleba o każdej porze dnia i nocy? Hmm… Każdy, komu kiedykolwiek zdarzyło się przeczytać skład chleba tostowego ze sklepu zna odpowiedź. Niestety, jest tam pół tablicy Mendelejewa. Już bardzo długa data przydatności do spożycia takiego chleba powinna budzić niepokój. Cóż, ten produkt ma po prostu bardzo mało wspólnego z pieczywem.
Nie oznacza to jednak, że musimy pożegnać się z pysznymi tostami śniadaniowymi – puszystymi jak chmurki i chrupiącymi. Wcale nie musimy rezygnować z ciepłych kanapeczek przypieczonych w opiekaczu. Wystarczy tylko upiec chleb tostowy w domu i…komponować z jego udziałem smakołyki na śniadania, obiady czy kolacje! 😉
Składniki:
500g mąki pszennej
7g suchych drożdży
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli
250-300ml ciepłego mleka roślinnego
1 łyżka (ok. 30g) roztopionego masła roślinnego lub 3-4łyżki oleju o neutralnym smaku
Przygotowanie:
1. Mąkę, drożdże, cukier i sól mieszamy w dużej misce. Dodajemy mleko, znów mieszamy i zagniatamy dłonią przez ok. 5 minut.
2. Po tym czasie dodajemy do ciasta tłuszcz i zagniatamy przez kolejne minimum 10 minut.
Długość zagniatania ma znaczenie. Chleb tostowy, poza puszystością, powinien charakteryzować się też elastycznością i sprężystością, byśmy mogli z powodzenia przygotować z niego opiekane kanapki. Długi czas zagniatania ciasta ciepłą dłonią sprawi, że będzie odpowiednio sprężyste i wytrzymałe.
3. Zagniecione ciasto wkładamy do dużej miski wysmarowanej cienko tłuszczem, przykrywamy folią spożywczą. Folię nakłuwamy w kilkunastu miejscach nożem i przykrywamy jeszcze miskę ściereczką. Tak zapakowane ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę.
4. Po godzinie ciasto będzie już wyrośnięte. Wyjmujemy je na natłuszczony blat.
Blat powinien być natłuszczony, nie podsypany mąką. W tym przepisie nie warto dodawać więcej mąki.
5. Raz jeszcze zagniatamy ciasto i dłońmi formujemy z niego prostokątny, gruby placek. Delikatnie zwijamy ciasto w rulon wzdłuż dłuższego boku i wkładamy do wysmarowanej tłuszczem (lub wyłożonej papierem do pieczenia) foremki.
6. Znów przykrywamy ciasto nakłutą folią spożywczą oraz ściereczką i znów odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
7. Piekarnik rozgrzewamy do 200C, z chleba zdejmujemy folię i ściereczkę. Wierzch można posmarować cienko tłuszczem. Pieczemy chleb przez ok. 25-30minut. Studzimy najpierw przez chwilę w uchylonym piekarniku, a następnie delikatnie wyjmujemy z foremki i studzimy na kratce. Kroimy cienko, gdy zupełnie ostygnie.
UWAGA, PORADA CENNA JAK ZŁOTO!
Jeśli upieczecie ten chleb wieczorem, ostudzicie i odstawicie na noc owinięty szczelnie w 2 ściereczki bawełniane/lniane, to struktura chleba o poranku będzie wręcz idealna do pokrojenia cienko i przygotowania tostów lub opiekanych kanapek na śniadanie!
NEWSLETTER
Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!
Sałatka z czarnym ryżem – wersja wegańska lub wegetariańska.
×
NEWSLETTER
Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych przepisach, zapisz się na newsletter.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności