Dawniej gofry były dla mnie synonimem pustych i zbędnych kalorii. Dziś jednak mam przepis na te pełnoziarniste gofry z twarogiem i wiem, że mogą być one zarówno dobrym śniadaniem na słodko, sensownym deserem, jak i wartościową przekąską!
W tym przepisie na gofry z twarogiem nie ma nic wymagającego. Nooo…może jedynie gofrownica, bo zakładam, że nie każdy ma ją w domu. Ale jeśli jednak masz już taki sprzęt lub chociaż wkładki do robienia gofrów montowane w opiekaczu do kanapek (tak jest u mnie), to cała reszta będzie prosta.
Tajemnicą dobrych gofrów są jakościowe składniki (świeże jajka, dobra mąka, twaróg…) i proporcje. A więc, by uzyskać pełnoziarniste gofry z twarogiem tak ekstremalnie chrupiące z zewnątrz, ale puszyste i mięciutkie w środku, musiałam poprawić recepturę kilka razy. I oto przed Wami gotowy przepis na bardzo dobre i sensowne gofry!
Wydaje mi się, że twaróg w tym przepisie można śmiało wymienić na zblendowane tofu naturalne.
SKŁADNIKI:
100g mąki orkiszowej jasnej (np. typu 550)
200g mąki orkiszowej razowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
100g twarogu tłustego lub półtłustego
2 jajka (takie większe)
250-300ml mleka roślinnego (lub tradycyjnego)
2-3 łyżki ksylitolu/erytrytolu
wanilia
szczypta soli
25g roztopionego masła klarowanego
odrobina masła klarowanego lub oleju kokosowego do posmarowania gofrownicy
DODATKOWO: jogurt naturalny, masło orzechowe, konfitury i dżemy oraz świeże owoce A W TYM SEZONIE najbardziej smakują mi te gofry polane odrobiną miodu, z łyżką jogurtu naturalnego, plasterkami gruszki i posypane kardamonem
PRZYGOTOWANIE:
1. Rozgrzewamy gofrownicę, by była naprawdę bardzo gorąca, gdy przystąpimy do pieczenia gofrów!
2. Twaróg blendujemy na gładką masę.
Warto podczas blendowania dolać do twarogu nieco mleka z przygotowanej wśród składników porcji, wtedy łatwiej będzie uzyskać gładką konsystencję sera.
3. Masło roztapiamy, zdejmujemy z palnika i dolewamy do masła mleko, mieszamy.
4. Oddzielamy białka od żółtek – żółtka umieszczamy w bardzo dużej misce, białka mogą wylądować w nieco mniejszej.
5. Do dużej miski z żółtkami dodajemy mąki, proszek do pieczenia, sodę, wanilię, zblendowany twaróg i mleko z masłem. Mieszamy wszystkie składniki mikserem na niskich obrotach do momentu aż powstanie gładkie, jednolite, gęste ciasto.
6. Do miski z białkami dodajemy ksylitol/erytrytol i ubijamy (czystymi i suchymi!) motylkami miksera aż do momentu gdy powstanie sztywna piana.
7. Za pomocą dużej łyżki lub szpatułki kuchennej, delikatnie staramy się wmieszać kolejne porcje ubitych białek w gęste ciasto. Mieszamy delikatnie, starając się, by białka jak najmniej straciły objętość. Mieszamy tylko do momentu połączenia się składników, najkrócej jak to możliwe.
Ciasto na orkiszowe gofry z twarogiem powinno na tym etapie mieć konsystencję budyniu.
8. Ciasto przekładamy do wysmarowanej tłuszczem gofrownicy, wypełniając dolne części foremek na gofry. Zamykamy pokrywę i pieczemy przez ok. 10 minut nie otwierając w tym czasie gofrownicy.
Podajemy orkiszowe gofry z twarogiem na ciepło lub po ostudzeniu, w towarzystwie ulubionych dodatków.
Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych przepisach, zapisz się na newsletter.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności