//

Jesienne bułeczki drożdżowe z oscypkiem i grzybami leśnymi.

5
(2)
Drożdżowe bułeczki z grzybami i oscypkiem EasyVege

Bułeczki drożdżowe – czy można ich nie lubić? Znamy je przecież w dziesiątkach odsłon! Słodkie, wytrawne, owocowe, pełne warzyw… Możliwości ogranicza jedynie nasza fantazja.

Ja mam dziś dla Was przepis na bułeczki drożdżowe po brzegi wypełnione serowym nadzieniem! Większość z nich to jesienna kompozycja zainspirowana naszym wrześniem w górach – a więc, puszyste drożdżowe ciasto skrywa nadzienie pełne podsmażonych na maśle leśnych grzybów i…oscypka oczywiście. Proste i pyszne! Druga kompozycja to nieco bardziej awangardowe połączenie, bo gorgonzola dolce spotkała się z porzeczkami! Zaskakujące, wciągające, bardzo dobre!

Proponuję Wam ciasto drożdżowe, które leżakuje w chłodzie lodówki przez kilka/kilkanaście godzin zanim trafi do piekarnika. Chłodne ciasto jest cudownie elastyczne i naprawdę łatwo będzie Wam wypełnić bułeczki po brzegi! Długa fermentacja w chłodzie sprawia dodatkowo, że takie ciasto znacznie łatwiej będzie strawić!

Polecam Wam ten sezonowy przysmak na długie, jesienne wieczory w towarzystwie dobrej sałaty, pełnej warzyw!

Składniki:

na 12-15 bułeczek

CIASTO:

  • 150g mąki pszennej drobnej (np. 550)
  • 200g mąki orkiszowej drobnej (np. 550)
  • 200ml lekko ciepłej wody
  • 20g świeżych drożdży
  • 50g roztopionego, ostudzonego masła klarowanego
  • ½ łyżeczki cukru
  • ½ łyżeczki soli

FARSZ:

  • kilka dużych lub kilkanaście małych grzybów leśnych (mogą to być maślaki, podgrzybki, borowiki, kozaki itp.)
  • 50-80g oscypka (wędzonego lub naturalnego)
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka masła klarowanego
  • sól i pieprz do smaku

OPCJONALNIE, FARSZ II:

  • gorgonzola dolce
  • czerwone porzeczki
Drożdżowe bułeczki z grzybami i oscypkiem EasyVege
Drożdżowe bułeczki z grzybami i oscypkiem EasyVege

PRZYGOTOWANIE:

1. Drożdże wkruszamy do ciepłej wody, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na ok. 15 minut, do napęcznienia.

2. W dużej misce łączymy mąki, cukier, sól, masło i napęczniałe drożdże z wodą. Wyrabiamy ciasto przez ok. 10-15 minut, aż do momentu gdy będzie jednolite, elastyczne, ale wciąż miękkie. Formujemy z ciasta kulę.

3. Miskę z ciastem owijamy folią spożywczą, wkładamy do lodówki (w której nie powinno być zbyt zimno, ok. 6C będzie w sam raz!) i pozostawiamy w zimnie przez kilka/kilkanaście godzin, np. przez całą noc.

4. Grzyby oczyszczamy, kroimy w drobną kostkę. Cebulę kroimy w kostkę lub w cienkie pióra, czosnek drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane i podsmażamy na nim grzyby z cebulą i czosnkiem do momentu aż grzyby stracą przynajmniej połowę swej objętości, puszczą wodę i charakterystyczny grzybowy śluz, składniki połączą się i stworzą pięknie pachnącą, podsmażoną całość. Wtedy wyłączamy palnik i studzimy zawartość patelni do całkowitego ostygnięcia.

5. Gdy grzyby z cebulą i czosnkiem już ostygną, dodajemy do nich ser starty na tarce o grubych oczkach, mieszamy.

Tak przygotowany farsz możemy albo schłodzić w lodówce (np. przez noc) i rano użyć, gdy zdecydujemy się upiec bułeczki drożdżowe na śniadanie, albo zrobić go bezpośrednio przed pieczeniem bułek, tylko wtedy bardzo ważne, by był chłodny, w żadnym wypadku nie ciepły!

6. Schłodzone ciasto na bułeczki drożdżowe, które zdążyło już odpowiednio długo sfermentować w lodówce, wyjmujemy na oprószoną mąką stolnicę (lub na blat), rolujemy z ciasta dość gruby wałek i kroimy ten wałek na ok. 12-15 kawałków o podobnej wielkości.

7. Każdy kawałek ciasta rozpłaszczamy w dłoniach (lub rozwałkowujemy) na dość cienki placuszek. W dłoni (lub za pomocą miseczki, jak przy robieniu jagodzianek!) wypełniamy bułeczki farszem, zlepiamy brzegi, rolujemy zgrabne kuleczki i układamy je w formie do pieczenia (natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia).

UWAGA: Podczas robienia bułeczek zabrakło mi farszu, więc 3 ostatnie drożdżowe bułeczki wypełniłam gorgonzolą dolce i porzeczkami czerwonymi – to był świetny pomysł, wyszło z tego bardzo charakterystyczne, wręcz wykwintne połączenie. Też polecam! 😉 A porzeczki z pewnością można zastąpić np. kwaśną konfiturą.

8. Formę z bułeczkami przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. Po tym czasie zdejmujemy folię i wkładamy bułeczki do pieca rozgrzanego na 180C (góra-dół). Pieczemy przez ok. 30 minut.

Po upieczeniu wyjmijcie bułeczki drożdżowe z piekarnika i pozwólcie im lekko ostygnąć przez kilkanaście minut. A później już tylko zatopcie się w tym superkomfortowym smakołyku! 😉

NEWSLETTER

Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!

Inne smaki jesieni:

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!

Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!

Pomóż mi poprawić tą stronę!

Napisz mi co było nie tak

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Previous Story

Wegańskie knedle ze śliwkami i z tofu.

Next Story

Wegańskie gołąbki z kaszą gryczaną i z warzywami.

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych przepisach, zapisz się na newsletter.