Zachęcam Was do wypróbowania tego prostego, domowego smakołyku, który wymaga minimum pracy i trafia w gusta kulinarne większości znanych mi osób! 😉 Wegańska tarta z budyniem i owocami, ale bez glutenu i bez laktozy.
Gdy wiosna w pełni i pogoda jest piękna, to rozumiem absolutnie każdą osobę, która nie ma ochoty spędzać w kuchni ani chwili dłużej niż to konieczne! Chcemy cieszyć się możliwościami przygotowania błyskawicznych i pysznych posiłków jakie dają chrupiące nowalijki, młode ziemniaczki, szparagi, dobre pieczywo i wiosenne, kolorowe pasty do kanapek.
Jednocześnie ja sama bardzo nie chciałam pozbawiać się przyjemności przygotowania wiosennego deseru. Kryteria były następujące: wegański, bez laktozy, bez glutenu, pyszny, lekki, owocowy, prosty i szybki! Nie przychodziło mi do głowy nic lepszego niż krucha wegańska tarta z budyniem i świeżymi owocami, deser bez glutenu, bez laktozy i bez trudu!
Oto przed Wami mój sprawdzony przepis… 😉
SKŁADNIKI:
SPÓD – KRUCHE CIASTO:
- 100 g mąki kukurydzianej
- 100 g mąki kokosowej
- 50 g wiórków kokosowych
- 120 g cukru pudru lub ksylitolu/erytrytolu w pudrze
- 150 g dobrego masła
- ew. 2 – 3 łyżki zimnej wody, jeśli macie trudności z zagniataniem ciasta
MASA BUDYNIOWA:
- 2 paczki (każda po 40 g) bezglutenowego budyniu waniliowego lub śmietankowego
- 700 – 800 ml tłustego mleka kokosowego (ok. 17% – 22%)
- 2 – 3 łyżki cukru/erytrytolu/ksylitolu
- opcjonalnie (potrzebne zwłaszcza gdy mleko nie jest bardzo tłuste) 1- 2 łyżki oleju kokosowego
DODATKOWO:
- świeże owoce, np. maliny, borówki, porzeczki, jeżyny
- świeże listki mięty
- cukier puder lub inne słodzidło w pudrze
PRZYGOTOWANIE:
1. SPÓD wymaga 5 minut pracy. Wszystkie składniki na ciasto wrzucamy do dużej miski, mieszamy i rozcieramy w palcach tak długo, aż powstanie elastyczna, lepka kruszonka.
2. Na spód tortownicy (najlepiej takiej z odpinanymi bokami) wkładamy papier do pieczenia. Przesypujemy ciasto do tortownicy i wylepiamy ciastem tortownicę tak, by powstał spód oraz ranty. Mocno dociskamy ciasto, by spód był stabilny i jednolity po upieczeniu. Owiniętą folią spożywczą tortownicę z surowym ciastem, wkładamy do lodówki na min. 1 godzinę. Ciasto musi być twarde i bardzo dobrze schłodzone.
3. Po upływie tego czasu, rozgrzewamy piekarnik (funkcja góra-dół) do 180C i do gorącego piekarnika wstawiamy tortownicę (oczywiście wcześniej zdejmujemy folię😉). Pieczemy ok. 15 – 20 minut. Spód powinien być rumiany, ale nie przypalony. Studzimy spód.
4. MASA BUDYNIOWA, to bardzo prosta sprawa. 500 – 600 ml mleka kokosowego zagotowujemy w garnuszku wraz z cukrem. W pozostałych 200 ml chłodnego mleka należy rozmieszać proszek budyniowy. Do gotującego się mleka kokosowego wlewamy (powoli, cienkim strumyczkiem, ciągle mieszając) mleko z rozmieszanym budyniem. Gotujemy i mieszamy całość rózgą przez ok. 1 -2 minuty.
5. Do budyniu dodajemy olej kokosowy, znów intensywnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i znów gotujemy ok. 1 – 2 minuty, mieszając. Budyń powinien być gęsty już na tym etapie. Im dłużej będzie gotowany, tym będzie gęstszy. Studzimy gotowy budyń.
6. Na ostudzony nieco spód wykładamy lekko ciepły budyń, rozprowadzamy masę równomiernie. Dekorujemy wierzch OWOCAMI i odstawiamy deser do lodówki na całą noc (10 – 12 h). Wegańska tarta z budyniem musi porządnie stężeć.
7. Przed podaniem dekorujemy jeszcze tartę LISTKAMI MIĘTY i posypujemy CUKREM PUDREM.
NEWSLETTER
Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!
WYPRÓBUJ TEŻ:
OBSERWUJ EASYVEGE NA:
Podobał Ci się ten wpis?
Kliknij aby dodać ocenę!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6
Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!
Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!
Pomóż mi poprawić tą stronę!
Napisz mi co było nie tak
Czym można zastąpić cukier? Czy syrop daktylowy będzie ok?
Pani Alicjo, ja bym zastąpiła ksylitolem lub erytrolem. Syrop daktylowy zmieni kolor i smak budyniu i sprawi, że kruszonka nie będzie tak chrupiąca.