Dziś z przyjemnością przekazuję Wam przepis na wegańskie flaki z boczniaków. To pyszna wege alternatywa dla tradycyjnej zupy, która w wersji mięsnej wzbudza wiele kontrowersji.
Od kiedy nie jem mięsa ogromną przyjemność sprawiają mi sytuacje, w których doświadczam tego jak zmienia się nasze wspólne myślenie o wege jedzeniu. Dziś wegetarianie podczas przyjęć, imprez, spotkań towarzyskich, rodzinnych obiadów itp., nie dostają sałatki na obiad w momencie, gdy wszyscy inni goście jedzą kotleta. Wydaje mi się, że właśnie teraz zaczynamy rozumieć jak różnorodna, pyszna i odżywcza może być dieta wegetariańska czy wegańska.
Wiemy jak przyrządzić prawdziwy, pełnowartościowy i dobrze zbilansowany obiad bez mięsa czy bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Wiemy też jak przygotować tradycyjne (dobrze znane i lubiane!) smaki w wersji wege. Mój świąteczny przepis na wegańską rybę po grecku długo bił rekordy popularności na blogu, a komentarze wskazują, że też wyjątkowo przypadł Wam do gustu!
Wegańskie flaki z boczniaków, to zupa aromatyczna, otulająca, rozgrzewająca i sycąca dzięki boczniakom, które zawierają dużo łatwo przyswajalnego białka, ale też odżywcza, bo boczniaki to również bogate źródło witamin z grupy B, witaminy C, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, selenu, sodu i cynk.
Składniki:
- 2-2.5l esencjonalnego wywary warzywnego
- kilka grubszych plasterków imbiru
- 3-4 ziarna jałowca (rozgniecione, by pękły)
- 2-3 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżeczka cukru
- 600-700g boczniaków (oczyszczonych i pokrojonych w paseczki)
- 2 niewielkie cebule (pokrojone w cieniutkie pióra)
- 3-4 ząbki czosnku (przeciśnięte przez praskę)
- 1 duża marchewka (starta na tarce o grubych oczkach)
- 1 mała pietruszka (starta na tarce o grubych oczkach)
- 1 mały kawałek selera (starty na tarce o grubych oczkach)
- 1 łyżeczka pieprzu czarnego, grubo mielonego (polecam dodać do flaków dużo pieprzu! 🙂 )
- ½ łyżeczki gałki muszkatołowej
- 2 łyżeczki suszonego majeranku
- sól, do smaku (ale polecam dodać raczej więcej, niż mniej 😉)
- ostre chili, do smaku
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Wywar wlewamy do dużego garnka, dodajemy plasterki imbiru, pęknięte ziarna jałowca, sos sojowy i cukier. Zagotowujemy na niewielkiej mocy palnika i gotujemy przez ok. 20minut. Następnie wyjmujemy imbir oraz jałowiec.
- Na patelni rozgrzewamy kilka łyżek oleju do smażenia i na średniej mocy palnika podsmażamy marchewkę, pietruszkę oraz selera, często mieszając. Warzywa powinny smażyć się zaledwie 3-5 minut. Podsmażone warzywa odkładamy do osobnej miseczki wraz z olejem.
Naprawdę dobre wegańskie flaki z boczniaków mają dwie tajemnice: 1. Dużo świeżo mielonego i grubo mielonego pieprzu. 2. Tłuszcz, którego powinno być raczej więcej niż mniej – pamiętajcie o tym, przy dozowaniu oleju.
- Na patelnię po smażeniu warzyw znów wlewamy kilka łyżek oleju do smażenia i podsmażamy cebulę z czosnkiem i boczniakami. Początkowo te składniki będą się smażyły, ale gdy boczniaki puszczą wodę, to na patelni zrobi się wilgotno i zacznie się proces duszenia (bez przykrycia). W tym momencie dodajemy do patelni pieprz, gałkę muszkatołową, majeranek. Mieszamy i dusimy ok. 7-10 minut. Boczniaki zmniejszą swoją objętość o połowę.
- Do gorącego wywaru wrzucamy podsmażone warzywa korzeniowe oraz podduszone boczniaki z cebulą, czosnkiem i przyprawami. Zagotowujemy, gdy zawrze pozwalamy się zupie gotować przez kilka-kilkanaście minut. Na koniec doprawiamy zupę solą oraz ostrym chili, do smaku.
Podajemy gorące wegańskie flaki z boczniaków posypane natką pietruszki i ewentualnie także oprószone jeszcze dodatkowo pieprzem.
Wasze opinie
NEWSLETTER
Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!
Wypróbuj też inne wegańskie zupy
Obserwuj EasyVege na:
Podobał Ci się ten wpis?
Kliknij aby dodać ocenę!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3
Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!
Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!
Pomóż mi poprawić tą stronę!
Napisz mi co było nie tak
Przesadziłam z tym tłuszczem idac za wskazówką, że jest ważny Jak to uratować?
Pani Paulo, proszę schłodzić zupę w lodówce i zdjąć z powierzchni tłuszcz, który tam się zbierze po schłodzeniu. Ewentualnie na ciepło, ściągnąć tłuszcz ręcznikiem papierowym z powierzchni zupy.
Jakiś przepis można prosić na esencjonalny wywar warzywny, który jest bazą? Czy po prostu są to dobrej jakości, że ekologiczne gotowe buliony?
Pani Kasiu, może Pani przygotować np. ten wywar, który opisałam w przepisie na żurek https://easyvege.pl/weganski-zurek/ , tylko dałabym nieco więcej marchewki i selera 😉 W sklepach ze zdrową żywnością są też dostępne gotowe wywary warzywne, dobra opcja, gdy nie mamy czasu gotować od podstaw.