/

Wegański żurek z chrzanem, grzybami, złotymi ziemniaczkami i roślinnymi kiełbaskami.

5
(8)
4
Wegański żurek z kiełbaskami, chrzanem i grzybami.

Gdy przestaliśmy jeść mięso, to wegański żurek był pierwszą zupą, której zweganizowania podejmowałam się kilkukrotnie i do skutku. Dlaczego? – dlatego, że to ulubiona zupa mojego męża. Można powiedzieć, że on jest smakoszem żurku 😉 – chciałby jadać go o wiele częściej niż tylko z okazji Wielkanocy.  Za punkt honoru wzięłam więc sobie stworzenie dla niego żurku w wersji wege i wegan, który smakiem, zapachem oraz konsystencją byłby najbliższy mięsnemu przodkowi.

W końcu, udało mi się zapisać naprawdę dobry przepis, ale w tzw. międzyczasie, dostałam 2 ważne lekcje, którymi też z Wami chcę się podzielić.

  1. Im lepsze będą zakwas i chrzan, tym lepszy będzie żurek. Tzn. tutaj nie da się oszukać. Jeśli w składzie chrzanu, którego użyjecie będzie jedynie 30% korzenia chrzanu, to taki produkt nie sprawi, że żurek stanie się smakowity. Jeśli zakwas będzie nieświeży, brzydko pachnący lub mdły, to zepsuje cały garnek żurku!
  2. Żurek (nawet z tego samego przepisu) nie będzie smakował identycznie za każdym razem, gdy go ugotujemy. Na ostateczny smak będzie wpływała np. ilość i rodzaj warzyw, które zblendujemy podczas przygotowywania zupy, poziom przypalenia cebul do wywaru, a także oczywiście smak zakwasu, który może być inny nawet w butelkach z tej samej firmy.

Wiedząc o tym wszystkim, przekazuję Wam dziś przepis uniwersalny i łatwy do modyfikacji. Ja pokazuję Wam sprawdzony kierunek, ale ostatecznie to Wasze kubki smakowe będą decydowały o finalnym smaku na etapie dosmaczania.

Jeśli szukacie dobrego, wegańskiego przepisu ma żurek wielkanocny, to korzystajcie śmiało!😉

SKŁADNIKI:

WYWAR, czyli baza na żurek:

  • 2 duże korzenie pietruszki (przepołowione)
  • 3 duże marchewki (przepołowione)
  • ½ dużego korzenia selera (podzielony na mniejsze kawałki)
  • 1 por (podzielony na 2-3 mniejsze kawałki)
  • 3 duże cebule (przepołowione i przypalone na suchej patelni lub nad płomieniem palnika)
  • 3 ząbki czosnku
  • 7 – 10 (namoczonych przez noc) suszonych podgrzybków lub prawdziwków wraz z wodą, w której się moczyły
  • 3 ziarna jałowca (rozgniecione nożem)
  • 3 liście laurowe
  • kilkanaście ziaren czarnego pieprzu
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • kilka łyżek oleju o neutralnym smaku (np. rzepakowy do smażenia)
  • garść gałązek świeżej natki pietruszki (związane niteczką)
  • garść gałązek świeżego lubczyku (związane niteczką)
  • opcjonalnie: ostra papryczka chili
  • 3l wody

DODATKOWO:

  • 600 – 700g ziemniaków
  • 1 marchewka
  • 1 duża cebula
  • 2-3 ząbki czosnku
  • dobry zakwas na żurek
  • ostry chrzan
  • ulubione wegańskie kiełbaski
  • sól
  • kilka łyżek oleju do smażenia
  • 1-2 łyżeczki słodkiej papryki wędzonej
  • 2 łyżeczki majeranku
  • pieprz czarny, najlepiej grubo mielony, prosto z młynka
  • tłusta śmietana sojowa

Przygotowanie:

  1. WYWAR: Najpierw gotujemy wywar. Gdy umieścimy w dużym garnku wszystkie składniki (warzywa obrane, umyte…), to ustawiamy garnek na średnim palniku i odpalamy małą moc grzania. Czekamy aż zawartość garnka zagotuje się, może to trwać nawet 30 – 40 minut. Następnie gotujemy wywar przez ok. 90 minut na małej mocy palnika, tak by tylko delikatnie bulgotał, nie wrzał intensywnie.
  2. W trakcie gotowania wywaru, gotujemy też (w osobnym garnku) ziemniaki. Połowa z nich powinna ugotować się do miękkości, ale połowę wyjmujemy gdy jest jeszcze półtwarda. Te twardawe ziemniaki będziemy później kroić na talarki i podsmażać, by podać je w żurku, ale to opiszę na koniec…
  3. Ugotowany wywar odcedzamy, ale NIE WYRZUCAMY WARZYW.

Składniki po gotowaniu wywaru dzielę zwykle na 3 kategorie. Pierwsze to takie, których używam do dalszego gotowania zupy. Drugie to takie, które mogę pozostawić w lodówce i użyć w innych przepisach, np. zrobić z nich pastę kanapkową, pasztet, farsz do pierogów lub…absurdalnie dobry sos do makaronu. Trzecie to te składniki, które wyrzucam.

  1. A więc, spośród ugotowanych w wywarze warzyw, do dalszego gotowania żurku potrzebujemy kilku kawałków marchewki, pietruszki, selera, cebuli oraz wszystkich grzybów.
  2. WEGAŃSKI ŻUREK: Do malaksera lub do kielicha blendera wkładamy ugotowane w wywarze warzywa: marchewkę, pietruszkę, cebulę, seler oraz ugotowane wcześniej do miękkości ziemniaki. Możemy dodać też 2-3 grzyby z wywaru. Blendujemy całość na gładko. Możemy dodać nieco wywaru, by łatwiej połączyć składniki.

Im więcej warzyw zblendujecie, tym bardziej zawiesisty i gęstszy będzie później żurek. Im więcej marchewek użyjecie, tym będzie słodszy i ciemniejszy. Ja doradzałabym zblendować dużo przypieczonej cebuli i miękkich ziemniaków.

  1. Zblendowane warzywa wlewamy do wywaru, dodajemy 1 – 2 łyżeczki soli i zagotowujemy.
  2. W tym czasie na patelni rozgrzewamy kilka łyżek oleju i podsmażamy cebulę posiekaną w drobną kostkę wraz z pokrojonymi w paseczki grzybami z wywaru. Smażymy do momentu aż cebula będzie złota. Wtedy dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, paprykę wędzoną i majeranek. Smażymy jeszcze przez chwilę, często mieszając, by nie spalić przypraw i czosnku. Następnie zawartość patelni (wraz z tłuszczem!) wrzucamy do garnka z wywarem. Zagtowujemy całość.
  3. Teraz mój ulubiony moment: ZAKWAS i DOSMACZANIE. A więc wlewamy do zupy zakwas na żurek. Ile? – to zależy od tego jak kwaśny macie zakwas i też od tego jakie są Wasz preferencje. Ja lubię kwaśny żurek, wlewam więc nawet 500ml zakwasu. Następnie dodajemy ostry chrzan – znów do smaku. U mnie to nawet 3 łyżki, bo lubię mocno chrzanowy żurek. Do smaku dodajemy też pieprz czarny grubo mielony oraz ewentualnie sól, jeśli jest taka potrzeba.
  4. Zagotowujemy całość i pozwalamy się żurkowi pogotować przez kilka-kilkanaście minut na niewielkiej mocy palnika.
  5. Na koniec możemy jeszcze dodać kilka łyżek śmietany sojowej.

Tak przygotowany żurek oczywiście możemy zjeść od razu, ale by uzyskać pełnię smaków powinien móc ostygnąć spokojnie na blacie, przenocować w lodówce i zostać podgrzanym oraz podanym następnego dnia.

  1. Z CZYM PODAWAĆ WEGAŃSKI ŻUREK? – Rzeczywiście muszę przyznać, że jajko i żurek to dla mnie połączenie idealne. Jeśli jednak chcemy nasz w pełni wegański żurek podać tak, by jego roślinna smakowitość obrosła legendą wśród gości, to mam na to następujący sposób: przysmażone na złoto talarki ziemniaków (tych, które wyjmowaliśmy półsurowe z gotowania), podsmażone talarki surowej marchewki (pozostanie chrupiąca i słodka) i porządnie przypieczone na grillowej patelni dobre kiełbaski roślinne.
Wegański żurek na Wielkanoc.

Newsletter

Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!

Przepisy na Wielkanoc

Obserwuj EasyVege na:

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!

Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!

Pomóż mi poprawić tą stronę!

Napisz mi co było nie tak

4 Comments

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Previous Story

KUCHNIA TATARSKA U ALIKA – POLECAM!

Next Story

Waniliowo-cytrynowa, wegańska babka wielkanocna.

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych przepisach, zapisz się na newsletter.