Takie wypieki pamiętam z dzieciństwa! – moja babcia nazywała je pieczonymi pierogami. I te pierogi bywały wtedy w przeróżnych odsłonach, a więc z soczewicą, z kaszą gryczaną i twarogiem, z jabłkami i cynamonem, z wiśniami, no i właśnie takie jak te… Przed Wami wiec drożdżowe bułeczki z kapustą i grzybami!
Ciasto drożdżowe na bułeczki z kapustą i grzybami oczywiście możecie zrobić według własnych upodobań, ale ja polecam Wam właśnie takie, bo gdy porządnie je schłodzicie, to stanie się nie tylko łatwiejsze w strawieniu, ale także bardzo elastyczne i łatwo będzie Wam ukryć w środku bułeczki naprawdę dużo farszu.
Jeśli zaś chodzi o farsz, to polecam jesienią użyć do niego świeżych grzybów (z lasu lub z targowiska), ale poza sezonem oczywiście możecie dodać (uprzednio namoczone) grzyby suszone! Sprawdzą się także pieczarki, ale niestety one nie są aż tak cudownie aromatyczne jak leśne grzyby.
Wypiekajcie śmiało! – wyjdzie pysznie! 😉
SKŁADNIKI:
na ok. 10 bułeczek
CIASTO:
- 300g mąki pszennej
- 15g świeżych drożdży
- ¼ szklanki lekko ciepłej wody
- 2 łyżeczki cukru
- ½ łyżeczki soli
- 60g roztopionego masła klarowanego
- 1 łyżka śmietany
- 1 jajko
FARSZ:
- ¼ główki kapusty włoskiej
- 2 garści kapusty kiszonej
- 1 niewielka cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- kilka/kilkanaście grzybów leśnych (podgrzybki, maślaki, borowiki, kozaki…itp.)
- kilka łyżek oliwy z oliwek LUB łyżka masła klarowanego
- 1 liść laurowy
- pieprz świeżo mielony i sól, do smaku
- kilka łyżek wody
PRZYGOTOWANIE:
1. CIASTO: Do wody dodajemy 1 łyżeczkę mąki, 1 łyżeczkę cukru i wkruszamy drożdże. Przykrywamy pojemnik ściereczką i odstawiamy na 10-15minut. Po tym czasie drożdże powinny być spienione i wyraźnie aktywne.
2. W dużej misce łączymy mąkę z pozostałą 1 łyżeczką cukru, z solą, masłem, śmietaną i jajkiem, dodajemy drożdże z wodą i zagniatamy elastyczne, zwarte ciasto drożdżowe przez ok. 10minut. Następnie miskę z ciastem owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na całą noc lub na minimum 6 godzin.
3. FARSZ: Kapustę włoską szatkujemy cienko i drobno, kapustę kiszoną warto przekroić kilka razy, by ją nieco skrócić. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Obrany czosnek przeciskamy przez praskę. Grzyby oczyszczamy i kroimy w średniej wielkości kostkę.
4. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i podsmażamy na nim cebulę z listkiem laurowym, po chwili smażenia dodajemy grzyby, mieszamy i smażymy aż grzyby stracą połowę objętości. Wtedy dodajemy do patelni kapustę świeżą, sól, pieprz i czosnek. Mieszamy i podsmażamy przez kilka minut.
5. Dolewamy do patelni kilka łyżek wody, mieszamy, zmniejszamy moc palnika, patelnię przykrywamy pokrywką i pozwalamy się kapuście dusić powoli aż do miękkości przez kilka minut.
6. Gdy świeża kapusta będzie już miękka, zdejmujemy pokrywkę, dodajemy do patelni kapustę kiszoną, mieszamy i pozwalamy się składnikom podsmażać do momentu aż większość wilgoci odparuje z patelni. Wtedy wyłączamy palnik i studzimy farsz.
Farsz musi być zupełnie zimny, gdy zaczniemy faszerować bułeczki z kapustą i grzybami. Idealnie będzie schłodzić go w lodówce.
7. Ze schłodzonego ciasta formujemy (na blacie lub stolnicy posypanej mąką) dość gruby rulon i dzielimy go na ok. 10 kawałków o podobnej wielkości. Każdy kawałek ciasta drożdżowego rozpłaszczamy w dłoni do formy placuszka, układamy na środku hojną porcję zimnego farszu i zlepiamy brzegi ciasta tak, by powstała zgrabna kuleczka.
8. Tak przygotowane kuleczki z ciasta drożdżowego, nafaszerowane kapustą i grzybami, układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy surowe bułeczki ściereczką i odstawiamy na ok. 30-45 minut, by podrosły jeszcze w temperaturze pokojowej.
9. Piekarnik rozgrzewamy do 180C. Podrośnięte bułeczki możemy opcjonalnie posmarować rozkłóconym jajkiem lub oliwą i oprószyć grubszą solą. Wkładamy blaszkę z bułeczkami do porządnie rozgrzanego piekarnika i wypiekamy przez ok. 30-35minut.
10. Upieczone bułeczki z kapustą i grzybami pozostawiamy do ostygnięcia (chociaż kilkanaście minut!) i podajemy! Ciepłe są przepyszne, ale gdy wystygną także będą smakowały doskonale!
NEWSLETTER
Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!
JESIENNE INSPIRACJE:
OBSERWUJ EASYVEGE NA:
Podobał Ci się ten wpis?
Kliknij aby dodać ocenę!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4
Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!
Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!
Pomóż mi poprawić tą stronę!
Napisz mi co było nie tak