/

Shepherd’s Pie, czyli wege zapiekanka pasterska.

5
(13)
8
Wegańska zapiekanka pasterska EasyVege.pl

Oto jest danie pewniak! – gdy trzeba przygotować obiad, który ma połączyć gusta wegan, wegetarian i wielbicieli tradycyjnej kuchni, to często powstaje u mnie ta zapiekanka pasterska.

Trudno znaleźć kogoś, kto nie lubi dobrego puree. Podsmażane warzywa (zwłaszcza cebula i marchewka) z soczewicą, z sosem sojowym i z przyprawami, stają się prawdziwą lawiną umamicznego smaku, który także ma niewielu oponentów! Któż nie lubi pieczonych ziemniaków? Któż nie czuje otulającej radości, jaką daje gorąca, parująca miseczka z rozpływającą się w ustach zapiekanką?

Ta wege zapiekanka pasterska ma dwie warstwy. Górna to delikatne, rozpływające się w ustach, maślane puree ziemniaczane z wyczuwalnymi nutami gałki muszkatołowej i pieprzu. Dolna warstwa to prawdziwa sycąca eksplozja intensywnych smaków! – lekko pikantna masa z soczewicy i z warzyw, przyjemnie słona i umamiczna od sosu sojowego, ale z subtelną nutą słodyczy marchewki i cebuli.

Wszystkie składniki zapewne macie w domu, pracy jest niewiele, a więc spróbujcie koniecznie! 😉

WEGE ZAPIEKANKA PASTERSKA - SKŁADNIKI:

na 4 – 5 porcji

WARSTWA GÓRNA:

  • 700 g obranych ziemniaków
  • 1 łyżka masła (weganie mogą użyć swojego ulubionego masła wegańskiego lub oliwy)
  • duża szczypta gałki muszkatołowej
  • duża szczypta świeżo mielonego pieprzu
  • sól, do smaku
  • 2 łyżki śmietany (oczywiście może być wegańska, polecam np. Planton)

WARSTWA DOLNA:

  • 150 g suchej soczewicy brązowej lub zielonej
  • 1 duża marchewka
  • 1 duża cebula
  • 3 – 4 ząbki czosnku
  • 1 niewielka pietruszka
  • niewielki kawałeczek korzenia selera
  • 4 łyżki ciemnego sosu sojowego
  • 2 łyżeczki suszonego majeranku
  • 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
  • ½ łyżeczki pieprzu czarnego
  • 4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
  • sól, do smaku
  • kilka łyżek oliwy LUB 2 łyżki masła klarowanego, do smażenia
  • 200 ml zimnej wody
  • 2 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej

PRZYGOTOWANIE:

1. Soczewicę dokładnie i wielokrotnie płuczemy pod ciepłą i zimną wodą, następnie zalewamy ciepłą wodą i moczymy przez ok. 40 minut. W tym czasie warto jeszcze raz wymienić soczewicy wodę na świeżą. Namoczoną soczewicę znów płuczemy, zalewamy świeżą wodą i gotujemy do miękkości. Ugotowaną soczewicę lekko i krótko blendujemy.

Nie chodzi o to, by zamienić soczewicę w gładką masę, ale o to, by nieco rozdrobnić większość ziaren.

2. Ziemniaki obieramy, gotujemy do miękkości, następnie odcedzamy z wody, dodajemy masło, pieprz, gałkę muszkatołową, sól i mleko lub śmietanę. Tłuczemy i ucieramy ziemniaki na gładkie puree, o konsystencji na tyle lekkiej, by udało się rozsmarować ziemniaki na wierzchu zapiekanki. Jeśli puree jest zbyt gęste, dodajcie nieco więcej mleka lub śmietany.

Na czas przygotowywania dolnej warstwy zapiekanki, gotowe puree trzeba odstawić na bok, w garnku przykrytym pokrywką, by ziemniaki nie wyschły i nie ostygły zupełnie.

3. W głębokiej patelni rozgrzewamy tłuszcz do smażenia i podsmażamy na nim drobno pokrojoną cebulkę. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy starte na tarce o grubych oczkach warzywa korzeniowe (marchewkę, selera i pietruszkę), mieszamy i podsmażamy kilka minut na niewielkiej mocy palnika, by uprażyć, ale nie przypalić warzyw.

4. Do warzyw w patelni dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, sos sojowy, majeranek, pieprz ziołowy i czarny. Mieszamy i podsmażamy jeszcze przez kilka minut. Warzywa nie powinny zupełnie zmięknąć, pozostaną elastyczne i chrupiące.

5. Następnie do patelni dodajemy przecier pomidorowy oraz wodę wymieszaną z mąką ziemniaczaną. Mieszamy dokładnie całość aż koncentrat się rozpuści. Przykrywamy patelnię i podgrzewamy całość aż zawrze. Wtedy wyłączamy palnik, dodajemy do patelni ugotowaną i lekko zblendowaną soczewicę, mieszamy całość. Powstanie dość gęsta lepka, masa.

6. Sprawdzamy czy masa z soczewicy i warzyw nie potrzebuje więcej soli, ewentualnie dosalamy.

7. Formę do zapiekania smarujemy tłuszczem, na dno wykładamy warzywa z soczewicą, uklepujemy dokładnie, wyrównujemy. Na górę wykładamy ziemniaczane puree i rozsmarowujemy je równomiernie.

8. Piekarnik rozgrzewamy do 180C (funkcja góra-dół), zapiekanka pasterska powinna piec się przez ok. 45 – 55 minut.

Podajemy danie gorące, bezpośrednio po wyjęciu z piekarnika. Jeśli nie zjecie wszystkiego od razu, to możecie odgrzać danie nazajutrz, gdy zapiekanka pasterska będzie smakowała jeszcze lepiej! 😉

Zapiekanka pasterska EasyVege tabela
Wegańska zapiekanka pasterska EasyVege.pl

NEWSLETTER

Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!

WASZE OPINIE:

opinie_ev_zapiekanka pasterska3
opinie_ev_zapiekanka pasterska2

WYPRÓBUJ TEŻ INNE DANIA Z PIEKARNIKA:

OBSERWUJ EASYVEGE NA:

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 13

Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!

Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!

Pomóż mi poprawić tą stronę!

Napisz mi co było nie tak

8 Comments

    • Uda się! – tylko konsystencja tej dolnej warstwy będzie inna (rzadsza), bo czerwona soczewica rozpada się mocno, gdy jest ugotowana 😉 Smacznego!

  1. W przepisie jest raczej błąd – 4 łyżki ciemnego sosu sojowego zabije smak – będzie sama melasa i spod zrobi się cały czarny. Nie widziałam potrawy gdzie w chinach ktoś by dodał więcej niż łyżkę ciemnego sojowego na wok. 2 łyżki to może do jakiejś ciemnej marynaty przed grillowaniem/pieczeniem ale to już nie dotyczy potraw vege.

    • Panie Marcinie, co Pan rozumie pod hasłem “ciemny sos sojowy”? – może myślimy o innych produktach. W tym przepisie potrzebujemy ok. 4 łyżek sosu sojowego, tego dostępnego powszechnie w sklepach, tego o ciemnej barwie.

      • sosoy sojowe powszechnie dostępne w naszych sklepach to “jasne sosy sojowe” – rzadkie i słone w kolorze ciemny brąz da się wypić łyżeczkę, “ciemny sos sojowy” jest mniej słony, smakuje bardzo mocno (wręcz przytłaczająco) melasą, nie da się go wypić ani zanurzyć w nim sushi, dłużej dojrzewa i jest w gęstości podobny do syropu klonowego, kolor wręcz czarny i bardzo barwiący (po chińsku będzie się nazywał “stary”) a angielsku DARK

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Previous Story

Kremowa zupa ziemniaczana z pieczonym czosnkiem i prażoną soczewicą.

Next Story

Czekoladowe cookies bez glutenu.

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych przepisach, zapisz się na newsletter.