/

Wegański bezsernik migdałowy.

5
(2)
Wegański bezsernik migdałowy EasyVege

Oto alternatywa dla tradycyjnego, świątecznego sernika waniliowego na kakaowym spodzie. W tym przepisie na wegański bezsernik migdałowy odnajdziesz tamten błogi smak, ale w wersji roślinnej.

Ten przepis na wegański bezsernik migdałowy pozwoli Ci łatwo stworzyć odświętny, wegański deser, który z definicji jest też deserem bez laktozy. Jeśli jednocześnie wymienisz cukier na zdrowsze słodzidło, a spód przygotujesz z wybranych herbatników bez glutenu, to powstanie sernik 3xBEZ! – bez glutenu, bez laktozy, bez cukru. A to oznacza, że prawdopodobnie wszyscy Twoi goście przy świątecznym stole będą mogli rozkoszować się tym samym smakołykiem.

Możesz przygotować tylko jeden deser, by pogodzić gusta i potrzeby wszystkich! – czyż to nie piękna wizja? 😉

SKŁADNIKI:

na 8 – 10 porcji

SPÓD:

  • 130 g ulubionych herbatników (polecam kakaowe)
  • 60 – 70 g roztopionego masła lub płynnego oleju kokosowego

MASA MIGDAŁOWA:

  • 400 g migdałów bez skórki
  • 400 g skyru (np. Alpro Waniliowy) lub gęstego jogurtu wegańskiego (np. Vemondo kokosowy)
  • 300 ml mleka roślinnego
  • 2 budynie waniliowe (ok. 70 g proszku budyniowego)
  • 3 – 5 łyżek cukru/ksylitolu/erytrytolu
  • wanilia w proszku lub ekstrakt waniliowy

POLEWA:

  • 100 g suszonych daktyli
  • 50 g gorzkiej czekolady
  • 1 – 2 hojne łyżki pasty migdałowej lub innego masła orzechowego
Wegański bezsernik migdałowy EasyVege

PRZYGOTOWANIE:

1. Migdały płuczemy dokładnie pod bieżącą wodą, wsypujemy do dużej miski i zalewamy wrzątkiem tak, by woda swobodnie przykryła orzechy. Odstawiamy migdały do namoczenia na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

2. SPÓD: Herbatniki rozkruszamy (ręcznie lub malakserem) do konsystencji piachu. Dolewamy do herbatników roztopiony tłuszcz i mieszamy dokładnie. Po chwili mieszania powstanie konsystencja tzw. „mokrego piachu” i wtedy wylepiamy nim dno formy do pieczenia bezsernika.

Polecam piec ten wegański bezsernik migdałowy w okrągłej tortownicy z odpinanymi bokami o średnicy ok. 24 cm. Ja dno tortownicy wykładam papierem do pieczenia, a boki smaruje cienko olejem kokosowym.

3. Tak przygotowany spód wkładamy teraz na ok. godzinę do lodówki – powinien stężeć porządnie i być twardy.

4. Rozgrzewamy piekarnik do 180C (góra-dół) i do gorącego pieca wkładamy schłodzony spód na ok. 8 – 10 minut. Podpiekamy, następnie wyjmujemy i pozwalamy mu ostygnąć, a w tym czasie przygotowujemy masę migdałową.

5. MASA MIGDAŁOWA: Namoczone migdały płuczemy dokładnie pod bieżącą wodą, wrzucamy do naczynia blendera lub do miski, w której chcemy je rozdrabniać. Dodajemy skyr/jogurt i blendujemy całość na bardzo gładką masę.

UWAGA: Jeśli nie dysponujecie bardzo mocnym blenderem, to możliwe, że rozdrabnianie migdałów potrwa nieco dłużej. Warto jednak poświęcić na to czas i wykazać się cierpliwością, by masa migdałowa była możliwie najbardziej gładka! Jeśli Wasze urządzenie przegrzewa się w trakcie blendowania, to warto robić przerwy i pozwolić mu ostygnąć. Ułatwić sprawę może także dodanie do blendowanych migdałów połowy z przygotowanego mleka roślinnego.

6. Gdy masa migdałowa będzie już gładka, dodajemy do niej wanilię (ilość wedle uznania, u mnie ½ łyżeczki mielonej wanilii), słodzidło (do smaku) i rozpuszczone w mleku budynie. Mieszamy i jeszcze raz dokładnie wszystko razem blendujemy. Masa migdałowa powinna być na tym etapie rzadka.

7. Rozgrzewamy znów piekarnik do 180C (góra-dół). Masę migdałową przelewamy na ostudzony spód i wkładamy całość do gorącego piekarnika. Pieczemy wegański bezsernik migdałowy przez 50 minut, następnie wyłączamy piekarnik, ALE NIE OTWIERAMY GO! Pozostawiamy ciasto w zamkniętym piekarniku na ok. 2 godziny.

8. POLEWA: Podczas oczekiwania na stygnący bezsernik zalewamy daktyle wrzątkiem tak, by woda przykryła owoce. Moczymy je przez ok. 90 minut, a następnie odlewamy wodę i blendujemy daktyle na gładką masę. Roztapiamy czekoladę i do niej dodajemy masę daktylową oraz pastę migdałową, mieszamy dokładnie i taką polewą zdobimy wierzch bezsernika. Ja posypałam go dodatkowo płatkami migdałowymi i liofilizowanymi malinami.

Wegański bezsernik migdałowy będzie gotowy do podania już po 2 godzinach stygnięcia w zamkniętym piekarniku, ale jeśli chcemy przechować do przez kilka dni, to powinien trafić do lodówki. Ja najbardziej lubię go gdy jest lekko podgrzany w piekarniku.

Wegański bezsernik migdałowy EasyVege tabela

newsletter

Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!

Poznaj też inne serniki:

OBSERWUJ EASYVEGE NA:

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!

Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!

Pomóż mi poprawić tą stronę!

Napisz mi co było nie tak

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Previous Story

Miękkie pierniczki żytnio – gryczane.

Next Story

Wegańska ryba po grecku na Święta.

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych przepisach, zapisz się na newsletter.