//

Strucla z kapustą i grzybami, czyli wegańskie Święta nie tylko dla wegan.

5
(7)
Wegańskie Święta, strucla z kapustą i grzybami EasyVege.pl

Oto idealna alternatywa dla świątecznych pasztecików, które zwykle pieczemy do czerwonego barszczu – strucla z kapustą i grzybami!

Taka strucla wygląda na stole niezwykle spektakularnie (moja miała ponad 40 cm ! 🙂 ), a zrobienie jej wymaga zdecydowanie mniej pracy niż ulepienie wielu małych pasztecików.

Ten kuszący i pachnący wypiek, który możemy dowolnie wiele razy odgrzewać w piekarniku, to też świetny sposób, by przy świątecznym stole ugościć tym samym smakołykiem zwolenników różnych diet. Weganie i wegetarianie będą tak samo zadowoleni, jak i pozostali goście.

Jeśli chcesz w tym roku zorganizować wege Święta to, koniecznie zapisz i wypróbuj ten przepis! 😉

STRUCLA Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI - SKŁADNIKI:

na 8 – 10 porcji

CIASTO:

  • 500 g mąki pszennej
  • 100 g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 duża szczypta pieprzu
  • 150 ml oliwy
  • 200 – 250 ml gorącej wody

FARSZ:

  • 500 g poszatkowanej drobno, surowej kapusty białej
  • 250 g pokrojonej drobniej kapusty kiszonej
  • kilka suszonych podgrzybków lub prawdziwków (namoczonych kilka godzin wcześniej)
  • 200 g pieczarek
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 cebula
  • garść natki pietruszki
  • oliwa
  • 2 liście laurowe
  • 3 rozgniecione ziarna jałowca
  • 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka mielonego kminku
  • 1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu
  • 1 łyżeczka cukru (lub syropu z agawy, lub syropu klonowego)
  • sól, do smaku (w zależności od preferencji i od tego jak słona jest kapusta kiszona)

DODATKOWO:

  • 1 – 2 łyżki bułki tartej, do posypania środka przed zawijaniem
  • oliwa + sól + kminek w ziarnach, do posmarowania i posypania przed pieczeniem
Wegańskie Święta, strucla z kapustą i grzybami EasyVege.pl

PRZYGOTOWANIE:

1. CIASTO: Wszystkie składniki na ciasto mieszamy w dużej misce i wyrabiamy elastyczne, miękkie ciasto, które zupełnie gładko odchodzi od dłoni. Warto wyrabiać ciasto przez 10 – 15 minut – to dzięki długiemu wyrabianiu, uda się później rozwałkować ciasto bardzo cienko. Odstawiamy ciasto przykryte ściereczką na 60 – 90 minut w ciepłe miejsce. Pozwalamy glutenowi zadziałać! 😉

2. FARSZ: W dużej, głębokiej patelni, na kilku łyżkach oliwy, podsmażamy drobno pokrojoną cebulę z liśćmi laurowymi i z jałowcem. Gdy cebulka stanie się już miękka i pachnąca, dodajemy pokrojone drobno pieczarki oraz grzyby suszone. Smażymy zawartość patelni przez ok. 7 – 10 minut, do momentu aż pieczarki zmniejszą swoją objętość, przysmażą się smakowicie i większość wody (która wypłynie z pieczarek) odparuje z patelni.

3. Do smażącej się zawartości patelni dodajemy kapustę białą, mieszamy dokładnie, podsmażamy przez kilka minut mieszając często. Następnie wlewamy do patelni kilka łyżek wody, w której moczyły się grzyby suszone, dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę, ziele angielskie, kminek mielony, pieprz czarny, cukier i sól – mieszamy wszystko, zmniejszamy moc palnika, przykrywamy patelnię pokrywką i pozwalamy się kapuście powoli dusić. Potrwa to zapewne ok. 20 minut.

4. Po tym czasie kapusta powinna być lekko miękka, nadal jednak elastyczna i chrupiąca w miejscach gdzie liście były grubsze. Zdejmujemy pokrywkę z patelni.

5. Dodajemy do patelni kapustę kiszoną oraz drobno posiekaną natkę – mieszamy i smażymy już tylko tyle, ile potrzeba by woda odparowała z patelni.

UWAGA: TO WAŻNE, by cała woda odparowała z patelni! Dzięki temu nasza strucla z kapustą i grzybami nie będzie gumowata i półsurowa w środku.

Strucla z kapustą i grzybami EasyVege zdj

6. Gdy upewnimy się, że cała woda odparowała, zdejmujemy patelnię z palnika i studzimy farsz – można studzić za oknem, ponieważ potrzebujemy zupełnie zimnego farszu.

7. ZAWIJAMY: Na stole układamy duży, gładki obrus i posypujemy go mąką. Na obrusie rozwałkowujemy ciasto na struclę. Robimy to delikatnie i powoli, ale konsekwentnie rozciągamy płat ciasta na wszystkie strony. Warto posypywać też ciasto mąką w trakcie wałkowania. Warto też przewracać ciasto póki to możliwe. Gotowe ciasto na struclę powinno być dużym, bardzo cienkim, elastycznym i wytrzymałym plackiem, który nigdzie się nie klei, ponieważ jest dokładnie posypany mąką.

8. Środek naszego placka posypujemy bułką tartą, pozostawiając ok. 5 cm nieposypanego brzegu z każdej strony placka.

9. Zimny farsz układamy na cieście, na bułce tartej – należy zrobić to tak, by z farszu powstał prostokąt o wymiarach np. 40 x 30 cm. Ten prostokąt powinien znajdować się równolegle do dłuższego boku ciasta, ale trzeba zostawić ok. 5 cm wolnego brzegu ciasta – to ten nieposypany bułką tartą brzeg.

10. Brzegi ciasta z prawej i z lewej strony zakładamy na farsz, podobnie zakładamy też wolny brzeg, przy którym układaliśmy farsz. Zawijamy rulon z ciasta i farszu z pomocą obrusu. Gotowy rulon układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy olejem, posypujemy kminkiem i solą.

11. PIECZEMY struclę w rozgrzanym piekarniku – najpierw 15 – 20 minut w 200C (może być to także temoobieg, wtedy skórka będzie twardsza, bardziej chrupiąca) i następnie 60 minut w 180 C, funkcja góra-dół.

12. Upieczona strucla z kapustą i grzybami powinna nieco ostygnąć przed pokrojeniem i podaniem. Idealnie pasuje do filiżanki gorącego barszczu czerwonego.

Strucla z kapustą i grzybami EasyVege tabela

NEWSLETTER

Zapisz się na Newsletter EasyVege, by otrzymywać powiadomienia o nowych przepisach!

INNE ŚWIĄTECZNE PRZEPISY:

OBSERWUJ EASYVEGE NA:

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Nikt jeszcze nie oceniał, wystaw pierwszą ocenę!

Bardzo mi przykro, że mój wpis się Tobie nie podobał!

Pomóż mi poprawić tą stronę!

Napisz mi co było nie tak

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Previous Story

Wegański sernik z pomarańczami na Święta.

Next Story

Makiełki, ale trochę inaczej…

NEWSLETTER

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych przepisach, zapisz się na newsletter.